درباره سید حسن امین

پروفسور سید حسن امین (7 آذر 1327) در سبزوار، حقوق‌دان، فیلسوف، تاریخ‌دان، نویسنده، مترجم، شاعر و ادیب ایرانی است. وی استاد بازنشستۀ دانشگاه گلاسکو در رشتۀ حقوق بین‌الملل و مدیرمسئول ماهنامۀ حافظ است.

پیشینه خاندان

پدر او سید علینقی امین، نویسنده و مدرس معقول و منقول در مدرسه عالی سپهسالار تهران، پدربزرگش امین‌الشریعه سبزواری از عالمان مشروطه‌خواه عصر قاجار، و همچنین مادرش فاطمه عربشاهی شاعر و اسلام‌شناس است و دیوان شعر دارد.

زندگی‌نامه

وی در هفتم آذر سال ۱۳۲۷ خورشیدی در محلۀ پامنار در شهر سبزوار به دنیا آمد و اولین کتاب خود را در سال ۱۳۴۳ با عنوان «ترانه فرشتگان» به چاپ رساند. دیپلم ادبی خود را در سال ۱۳۴۵ خورشیدی از دبیرستان دکتر غنی سبزوار با احراز رتبۀ اول در کلیۀ دبیرستان‌های خراسان بزرگ کسب نمود و سپس در مهر ۱۳۴۵ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در رشتۀ حقوق قضایی به تحصیل پرداخت. امین در سال ۱۳۴۹ مقطع کارشناسی را به پایان برده و در همین سال به انجام خدمت نظام وظیفه می‌رود، پس از اتمام آن در سال ۱۳۵۱ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران پذیرفته شده در سال ۱۳۵۳ آن را به پایان رساند؛ و در خارج از دانشگاه به خواندن فلسفه نزد استادان حوزۀ فلسفی تهران پرداخت. او در این مقطع کار قضاوت را نیز انجام می‌داد و در ابتدا نیز کارآموزی خود را در وزارت دادگستری زیر نظر استادانی مانند مسعود هدایت گذراند. عنوان پایان‌نامۀ کارشناسی ارشد وی “تعاقب ایادی غاصبه در فقه و حقوق مدنی” بود و استاد مشاور وی سیدحسین صفایی و استادان راهنمای او نیز ابوالحسن محمدی و ابوالقاسم گرجی بودند. خلاصۀ پایان‌نامۀ او این‌گونه بود:

اگر مال مغصوب از دست یک غاصب به دست غاصب دیگری برسد یا اینکه نقل‌ و انتقالی در خصوص آن صورت بگیرد، تمام این دست‌ها و ایادی متناوب به‌طور جمعی در مقابل صاحب مال اصلی مسئولیت حقوقی دارند.

زندگی در بریتانیا

سیدحسن امین در سال ۱۳۵۴ خورشیدی (۱۹۷۵ میلادی) جهت ادامه تحصیل و کسب بیشتر دانش جهانی به کشور انگلستان سفر می‌کند. او با توجه به علاقۀ خود ترجیح می‌دهد تا در رشتۀ حقوق بین‌الملل در دانشکدۀ حقوق دانشگاه گلاسکو به تحصیل بپردازد.

وی پس از اتمام تحصیل خود در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان استادیار در آنجا به تدریس پرداخت.

عنوان رسالۀ دکتری او “رژیم حقوقی فلات قاره در حقوق بین‌الملل عمومی با تکیۀ مخصوص بر خلیج فارس” بود.

علاقۀ او به قضاوت باعث شد تا تحصیل در دانشکدۀ وکلای دادگاه‌های عالی (Faculty of Advocates) را نیز در ژوئیه ۱۹۸۰ شروع کند.

سیدحسن امین در سال ۱۹۷۹ میلادی درجه استادیاری (Lecturer) را کسب نمود. سپس در آزمون استخدامی دانشیاری (Senior Lecturer) شرکت نموده و موفقیت لازم را کسب می‌کند و در سال ۱۹۸۵ به مرحلۀ استادی بدون کرسی (Reader) ارتقاء می‌یابد و سرانجام در اول آوریل سال ۱۹۹۲ (اردیبهشت ۱۳۷۱) صاحب کرسی استاد تمام (پروفسورProfessor) در دانشگاه گلاسگو کالیدونیان می‌گردد و در آنجا دانشجویان فراوانی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حقوق تربیت می‌کند که مشهورترین آن‌ها دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران است. او در سال ۱۹۹۷ بازنشسته شد، اما همچنان در دوره‌های دکتری به عنوان داور و مشاور پایان‌نامه‌های دکتری با دانشگاه همکاری دارد. سیدحسن امین در سال ۱۹۹۲ به عنوان دادستان موقت شهر گلاسکو برگزیده می‌شود و حق وکالت در دادگاه عالی اتحادیۀ اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپایی را به‌ دست می‌آورد.

بازگشت به ایران

سیدحسن امین پس از بازگشت به ایران تمایل داشت تا آموخته‌های خود را در دانشگاه به دانشجویان ایرانی آموزش دهد، گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه در صورتجلسه رسمی نوشت؛ استخدام جناب پروفسور امین مایه افتخار دانشگاه است ولی صلاحیت عمومی و سیاسی وی به دلیل عضویت در جبهه ملی ایران مورد تأیید واقع نشده‌است. به همین خاطر وی ترجیح داد تا مؤسسۀ خصوصی دائرةالمعارف ایران‌شناسی را ایجاد کند و به کمک دیگر اندیشمندان مجلۀ پژوهشی، ادبی، تاریخی، حقوقی، سیاسی به نام ماهنامۀ حافظ را هر ماهه به چاپ برساند. سیدحسن امین در زمینه‌های سیاسی نیز فعال بوده و از اعضای شورای مرکزی حزب ایران و مسئول سازمان حقوقدان‌های جبهه ملی ایران است. امین در حال حاضر در تهران به عنوان وکیل پایه‌یک دادگستری و سردبیر مجلۀ حافظ است که پس از توقیف به عنوان نافرمانی مدنی به صورت گاهنامه منتشر می‌شود.

  • منبع: وب‌سایت ویکی‌پدیا